«НІБУЛОН» посилює режим енергозбереження

13 січня 2015
Джерело: Прес-центр
Для «НІБУЛОНу» енергозберігаюча практика – не просто участь у черговій антикризовій кампанії, а постійна системна робота, яка вдосконалювалася у ході розвитку, розширення обсягів і масштабів виробництва.
Приклади зерносушарок, що використовуються на підприємствах компанії
Приклади зерносушарок, що використовуються на підприємствах компанії
Приклади зерносушарок, що використовуються на підприємствах компанії
Приклади зерносушарок, що використовуються на підприємствах компанії

ТОВ СП «НІБУЛОН» завжди було і лишається відповідальним в усіх сферах – соціальній, виробничій, економічній. Тим більше сьогодні, коли Україна живе в особливому режимі, її об’єднана енергосистема (ОЕС) функціонує в складних умовах, викликаних порушенням балансу між виробництвом електричних потужностей і їх споживанням, дефіцитом в ОЕС країни.

Для «НІБУЛОНу» енергозберігаюча практика – не просто участь у черговій антикризовій кампанії, а постійна системна робота, яка вдосконалювалася у ході розвитку, розширення обсягів і масштабів виробництва. Важлива складова технологічного процесу – використання природного газу для сушіння зерна. На післяжнивному етапі зберігання зерна саме на сушіння припадає 70 % спожитого газу. Тому нині триває процес вдосконалення технології цих операцій, посилення їх економічної складової шляхом заміни пальникових пристроїв американської фірми-виробника на обладнання вітчизняного виробництва – пристроїв типу КП – 80 Б – 32 Д «Інженерного центру «Промгазапарат», що дозволяє зменшити витрати газу.

Технічний директор компанії Олег Підгородецький відзначив принципову різницю між імпортним та вітчизняним обладнанням: «Недолік американського пальникового пристрою порівняно з продукцією українського підприємства полягає в недосконалій конструкції пальникового пристрою. Це пояснюється наступними причинами. У процесі роботи пристрою оптимальним режимом при спалюванні палива є такий, в якому співвідношення подачі газу до витрати повітря складає пропорцію у співвідношенні 1:10. У цьому випадку витрати газу на теплову обробку є мінімальними. У реальних виробничих умовах ефективність згорання газу залежить від багатьох мінливих у часі факторів: величини аеродинамічного опору зернового ствола, відносної вологості повітря, температури оточуючого середовища.

У роботі сучасних конструкцій американських горілочних пристроїв ці зміни не враховуються, немає гнучкого автоматичного регулювання на ці параметри, внаслідок чого відбуваються великі перевитрати газу. Тобто зовнішні умови змінилися, а режим дії пальникового пристрою лишився тим самим. Тому ми зробили кроки у пошуку нових технічних рішень, які забезпечують стабільність заданого пропорційного співвідношення незалежно від зміни величини зовнішніх факторів, що впливають на технологічний процес. Після ряду технічних консультацій з провідними спеціалістами в даній галузі ми зупинились на вітчизняному підприємстві ІЦ «Промгазапарат», з яким успішно співпрацюємо з 2008 року.

Ця робота і системна, і масштабна. Починалось впровадження пальникових пристроїв даного типу у філії «Решетилівська», в ТОВ «АК «Врадіївський», експортному перевантажувальному терміналі. На першому етапі замінили 35 пристроїв. В результаті, питомі витрати газу, наприклад, на філії «Решетилівська», зменшились на 11 %, на перевантажувальному терміналі – на 16 %. У ході переоснащення сушарок спеціалісти «НІБУЛОНу» працювали над варіантами конструктивного вдосконалення обладнання, які потім реалізували його виробники.

2014-й став роком масового переобладнання 8 зерносушарок: навесні було укладено контракт на переобладнання сушарок у філіях «Смотрич», «Золотоніська», «Вітове», «Хмільник», агрокомбінаті «Врадіївський». А в липні, за рішенням технічної ради, укладено додатковий контракт на поставку ще 16 пальникових пристроїв для двох сушарок експортного перевантажувального термінала. Отже, загальна сума витрат на переобладнання 10 сушарок у нинішньому році склала 488 162 тис. доларів.

Те, що інвестиції в енергозбереження окуповуються сторицею доводити аж ніяк не треба. А статистика робить цю істину ще більш переконливою. Якщо порівняти періоди з липня по листопад за 2013 і 2014 роки, матимемо незаперечне підтвердження правильності курсу компанії у сфері економії енергоресурсів, що становить 49,38 % тільки на 4-х підприємствах.

Загалом, у липні-листопаді 2014 р. споживання газу у всіх філіях компанії значно зменшилось і склало 3 479 135 куб. м проти 15 907 772 (тобто 21,87 %) за відповідний період 2013-го.

Інший аспект економії – ефективний спосіб використання високотемпературного сушіння зерна у поєднанні з активним вентилюванням. Даний спосіб базується на інтенсифікації процесу теплової обробки за рахунок підвищення ефективності використання термодифузії вологи, потік якої у процесі охолодження зерна співпадає з потоком вологи, яка видаляється шляхом дифузії. У цьому випадку особливістю ведення процесу є те, що високотемпературне сушіння припиняється при вологості до 2 %, після чого відбувається процес термостатування зерна і перерозподіл значення градієнту вологовмісту в об’ємі зернівки з наступним досушуванням на установках активного вентилювання. Очевидною перевагою даної технології є підвищення продуктивності сушильної установки пропорційно кількості теплових зон, задіяних у роботі. Так, для сушарок модульного типу, наприклад, Mathews-3180 BEM-NG або її аналогів, які мають сім теплових зон, у режимі звичайного сушіння (прогрівання, сушіння, охолодження) на охолодженні можуть бути задіяні дві нижні зони, причому третя повинна працювати при зниженому тепловому навантаженні.

Таким чином, збільшення продуктивності у роботі сушарки відбувається за рахунок раніше не використовуваного резерву теплових горілок, а також за рахунок самостійного досушування зернової маси своїм теплом (закладеним високотемпературним сушінням) протягом тривалого часу при понижених температурах у процесі термостатування, тобто теплом, здобутим при нагріванні у процесі високотемпературного сушіння.

Інші напрямки діяльності компанії у сфері енергозбереження теж принесуть чималий економічний ефект. Проведено тестування світлодіодних ламп ТМ MAXUS, вони мають замінити люмінесцентні і за однакової освітленості вивільняються 50 % електричних потужностей. Збільшуються терміни служби ламп (30 000 годин для діодних проти 13 000 годин для люмінесцентних), існує позитивний фактор для екології. Річна економія в освітленні офісів «НІБУЛОНу» складе 72,3 тис. кВт⋅год. Процес заміни існуючих нині ламп на світлодіодні буде поетапним.

Планується також використовувати й акумуляторні батареї нового типу. Вони акумулюватимуть енергію вночі, за нижчими, нічними тарифами, а вдень вона використовуватиметься у виробничому процесі.

Ці та інші заходи, які сьогодні реалізують фахівці «НІБУЛОНу», обов’язково дадуть вагомий економічний ефект. Таким чином, компанія робить свій внесок у вирішення проблем у сфері енергетики.

Прочитали: [2633]
Останні новини
11 вересня 2019
У компанії «НІБУЛОН» відбулися кадрові зміни.
10 вересня 2019
У місті Хмільник Вінницької області розпочато монтаж металоконструкцій перших ємностей для зберігання зернових та олійних культур чергового комплексу ТОВ СП «НІБУЛОН». Усього будівельним проєктом передбачено встановлення 8 зерносховищ, над чим працюють спеціалісти київської підрядної організації ТОВ "МСК УКРАЇНА".
Вгору