Діалог ЄБРР та ТОВ СП «НІБУЛОН»: за відкритість та прозорість зернового ринку!

28 жовтня 2010 року в Лондоні відбувся круглий стіл за участі керівництва ЄБРР та ключових учасників зернового ринку, зокрема українського, серед яких – ТОВ СП «НІБУЛОН», та інші провідні партнери та учасники ринку зерна із різних країн світу.

Фахівці Європейського Банку Розвитку та Реконструкції, давнього та надійного партнера ТОВ СП «НІБУЛОН», офіційно заявляють, що для компаній, які формують політику на ринку зерна, наразі залишається низка питань та проблем. Це дуже актуально для України, адже саме завдяки ринковій позиції компанії «НІБУЛОН» за останні роки наша держава наблизилася до лідируючих світових позицій в експорті зернових, значно збільшивши свій вплив на світові поставки зерна.

В цьому контексті 28 жовтня 2010 року в Лондоні відбувся круглий стіл за участі керівництва ЄБРР та ключових учасників зернового ринку, зокрема українського, серед яких – ТОВ СП «НІБУЛОН» (генеральний директор Олексій Вадатурський та заступник генерального директора з торгівлі Андрій Вадатурський) та Володимир Клименко, Президент Української зернової асоціації, та багато інших провідних партнерів та учасників ринку зерна із різних країн світу. Темою зустрічі стала нинішня ситуація та перспективи на ринку зерна в різних країнах, зокрема питання експорту української сільськогосподарської продукції, питання відкритості на зерновому ринку. Формат заходу, що проходив у головному офісі ЄБРР, передбачав надзвичайно насичену роботу у двосторонньому режимі.

Старт було дано Президентом ЄБРР Томасом Міроу та директором інвестиційного центру організації Чарльзом Рімершнайдером. Після їх вітального слова учасники заслухали виступ на тему «Перспективи економічного розвитку в регіоні», доповідачем виступив Ерік Берглеф, головний економіст ЄБРР.

По завершенні виступу відбулося обговорення за круглим столом, під головуванням директора відділення аграрного бізнесу Жіль Меттетала.

Наступною стала сесія «Політичний діалог ЄБРР – від складу зернових до кінцевого споживача», за участі Пітера Брайда, заступника директора відділення аграрного бізнесу ЄБРР.

По завершенні відбулася прес-конференція за участі міжнародних ЗМІ.

В ході бесіди банкіри відзначили значний прогрес України у розвитку власного агропромислового комплексу. Зокрема, відмітили інвестиційну програму ТОВ СП «НІБУЛОН». Жіль Меттетал зазначив: «Сьогодні є компанії, що вже інвестують у розвиток інфраструктури транспортування продукції. Наприклад, українська компанія «НІБУЛОН». Вона сьогодні розвиває річкове перевезення зернових по Дніпру та Південному Бугу. Це дуже важлива складова інвестицій. Друга складова інвестицій – вкладання грошей в обробку сільськогосподарських земель та зберігання продукції. Це і оновлення обладнання для зберігання зернових, і розвиток та збільшення елеваторних ємностей тощо. Це все необхідно для того, щоб постачати зерно гарної якості». І тим не менш, керівництво ЄБРР впевнено: українські компанії в змозі експортувати набагато більше сільськогосподарської продукції, аніж зараз, а Україна має величезний нереалізований потенціал з виробництва зерна (особливо важливо це в умовах зростання світового населення і росту потреб у продовольстві).

Голова ЄБРР звернувся до керівництва України із закликом також допомогти компаніям вчасно отримувати ПДВ та розвивати інфраструктуру для транспортування сільськогосподарської продукції. В свою чергу, Банк пообіцяв збільшити обсяги кредитів для розвитку аграрного сектора України.

Таке побажання (в системі ключових виголошених постулатів) було озвучено з кількох причин, зокрема через те, що на прийняття рішень з інвестування аграрного сектора сильно впливає неможливість прогнозування аграрної політики в регіонах присутності Банку. Це в свою чергу деформує ринок та створює несприятливе бізнес-середовище.

Відтак було виголошено ряд ключових побажань, за умови виконання яких урядами країн ситуація на ринку зерна значно би стабілізувалася. Особливо на виконанні цих умов керівництво Банку наголосило для уряду України.

1) Приватним інвесторам, аби приймати рішення про розвиток зернового сектора, необхідна впевненість, що уряд утримуватиметься від нерегламентованих реакцій. Зокрема, не вводитиме неофіційні обмеження, які, порушуючи міжнародні умови та правила, мають вкрай негативні наслідки. «Ми говоримо про необхідність прозорої політики, прогнозованої політики щодо ринку. Наприклад, «НІБУЛОН», який сьогодні активно вкладає в розвиток транспортної інфраструктури, не може знати, що буде завтра з його суднами, чи як поведе себе влада у питаннях регулювання цього сектора. І з такими проблемами стикаються більшість приватних операторів», – зазначив Чарльз Рімершнайдер.

У відповідь Олексій Вадатурський відзначив: «Часто наші проблеми ми не в змозі донести ані до уряду, ані до громадських організацій. А робимо ми це не лише задля себе, адже проблеми наявні в усьому аграрному секторі України. Вітчизняні аграрії, інвестори, виробники сільськогосподарської продукції – всі учасники ринку – єдині в тому, що в Україні не потрібно вводити квотування на експорт кукурудзи та інших культур, не можна вводити обмеження експорту без встановлення чітких розумних строків, аби не зривати міжнародні контракти та не погіршувати таким чином імідж України».

2) Уряди мають формувати стратегію для короткострокового та середньострокового розвитку своїх зернових секторів та мають зменшити власний вплив на ринки.

3) Збільшення довіри між державним та приватним секторами шляхом удосконалення координації та прозорості. «Ми маємо зосередити свою увагу на тому, що в Україні, яка є одним із найбільших постачальників зерна, має бути налагоджена співпраця між усіма гілками влади та приватними операторами. Вони мають більш тісно співпрацювати. Ми зацікавлені в цьому та готові сприяти налагодженню такої співпраці», – наголосив Жіль Меттетал.

4) Забезпечення права власності, його гарантія, розвиток законодавства у відповідному полі. Велика надія у цьому учасника ринку покладається власне і на ЄБРР, який є досить вагомою та поважною структурою у світі: «Мені приємно, що нас почули та зрозуміли. ЄБРР – це дуже солідна та поважна організація, яка в змозі у режимі діалогу поставити питання захищеності учасників ринку від різного роду втручання. Наша компанія за 19-річну історію стикалася з безліччю перепон, проблем, але ми ніколи не зазнавали поразок і завжди із оптимізмом дивимося на майбутнє компанії та країни в цілому», – відзначив Олексій Вадатурський.

Загалом під час зустрічі було проаналізовано різні погляди на проблеми, з якими зіткнувся нині зерновий сектор в Україні та в інших державах, внесено пропозиції задля покращення світової практики. А ще для «НІБУЛОНа» захід став гарним уроком співпраці з першокласною міжнародною фінансовою структурою. Тож ЄБРР та ТОВ СП «НІБУЛОН» впевнені: настав час говорити в один голос!

Фото ЄБРР

© 2020 ТОВ СП НІБУЛОН