Днопоглиблення тільки покращить стан Південного Бугу

Робоча група при Миколаївській облраді позитивно оцінила реалізацію інвестиційного проекту компанії «НІБУЛОН»

12 липня 2016 року філію «Вознесенська» (Миколаївська обл.) компанії «НІБУЛОН» відвідала робоча група з представників Миколаївської облради, районних та сільських рад, профільних державних органів та громадськості з метою ознайомлення з ходом виконання компанією днопоглиблювальних робіт на річці Південний Буг.

 Роботи проводяться без порушень!

Сьогодні нам були надані всі необхідні документи та продемонстровано те, що компанії дійсно немає чого приховувати. Ми задоволені такою відкритою процедурою, гласністю у роботі. У такому руслі мають працювати всі, – голова Миколаївської облради Вікторія Москаленко.

«До нас за власною ініціативою звернулося керівництво компанії «НІБУЛОН» з проханням залучити органи місцевого самоврядування для об’єктивної оцінки ситуації, пов’язаної з виконанням цим підприємством днопоглиблювальних робіт у Вознесенському районі Миколаївської області. Для реалізації цієї задачі ми створили робочу групу з депутатів всіх рівнів, державних органів та представників громадськості, – пояснює голова Миколаївської облради Вікторія Москаленко. – Сьогодні нам були надані всі необхідні документи та продемонстровано те, що компанії дійсно немає чого приховувати. Ми задоволені такою відкритою процедурою, гласністю у роботі. У такому руслі мають працювати всі. На сьогодні ми можемо попередньо констатувати, що проект має всі погодження, зараз знаходиться в процесі реалізації, і роботи проводяться без порушень. Ми також запросили копії всіх документів, які, до речі, розміщені на сайті компанії «НІБУЛОН», на основі вивчення яких буде зроблено офіційний висновок, який ми пізніше озвучимо пресі».

Також Вікторія Москаленко додала, що сьогодні існує проблема, коли окремі інтернет-ЗМІ чи користувачі соціальних мереж інформують про існування порушень у законодавстві без відповідних доказів та підтверджень.

Ми побачили, як реалізується проект, наскільки це сьогодні співвідноситься з тими умовами, що були у цих місцях, і тут я не бачу негативних наслідків для навколишнього середовища, - в.о. начальника управління екології і водних ресурсів Миколаївської ОДА Дмитро Мац.

Підтвердив слова голови облради і присутній на зустрічі в.о. начальника управління екології і водних ресурсів Миколаївської ОДА Дмитро Мац, зазначивши, що вплив на навколишнє середовище на об’єкті є допустимим: «Сьогодні основний напрямок руху України – це сталий розвиток, який передбачає, що економічна, соціальна і екологічна складові мають бути у консенсусі і погоджуватися одна з одною. Безумовно, економічна складова полягає в тому, що будь-яка господарська діяльність впливає на навколишнє середовище, і для нас, екологів, важливо, щоб цей вплив був допустимий, не мав незворотних наслідків, а ті негативні наслідки, що мають місце, були компенсовані. Але судити про обсяги компенсації можна вже за готовим об’єктом. Ми можемо говорити про те, чи завдав незворотної шкоди об’єкт навколишньому середовищу чи ні лише після завершення робіт. А ми з вами бачимо, що процес будівництва ще триває, зараз ми знаходимося на будівельному майданчику, тому наразі має місце контроль самого замовника – технагляд. Ми побачили, як реалізується проект, наскільки це сьогодні співвідноситься з тими умовами, що були у цих місцях, і тут я не бачу негативних наслідків для навколишнього середовища».

Зберегти автошляхи

Голова облради зазначила, що цього дня вона вперше відвідала перевантажувальний термінал компанії «НІБУЛОН» у Вознесенському районі: «Я дуже вражена технологією, облаштуванням території термінала і темпами будівництва. Адже фактично за три місяці був збудований такий потужний об’єкт, який сьогодні забезпечує роботу сільгосптоваровиробників найближчих районів. А високі врожаї вимагають нарощення інфраструктури», – Вікторія Москаленко підкреслила, що будівництво такого термінала є важливим для області та всіх її мешканців, а перехід на водний транспорт збереже дороги регіону, які сьогодні, на жаль, знаходяться в аварійному стані.

Відновлення судноплавства на Південному Бузі дозволить щорічно перевозити по воді до 1 млн т зернових вантажів та зніме з доріг Миколаївської області до 50 тис. одиниць вантажного транспорту.

За словами начальника відділу охорони навколишнього середовища Алли Ізмєстьєвої, відновлення судноплавства на Південному Бузі дозволить щорічно перевозити по воді до 1 млн т зернових вантажів та зніме з доріг Миколаївської області до 50 тис. одиниць вантажного транспорту. Це також надасть позитивний екологічний ефект за рахунок скорочення викидів продуктів згоряння палива на одну тонну перевезеного зерна.

Південний Буг на відстані 134 км від Миколаєва до с. Олександрівка є судноплавною річкою, яка включена до внутрішніх судноплавних шляхів України, а отже держава зобов’язана підтримувати наявність гарантованих глибин цієї річки. Втім, поки держава не поспішає виконувати свої зобов’язання, компанія «НІБУЛОН» має на меті самостійно, за власні кошти та власними технічними засобами, відновити її судноплавні якості на відстані 102 км.

«Сьогодні «НІБУЛОН» реалізує проект поліпшення судноплавних умов річки Південний Буг. Проектом передбачається днопоглиблення від Миколаєва до Нової Одеси до глибини 2,9 м та від Нової Одеси до Вознесенська – 2,65 м. Але оскільки держава у реалізації даного проекту участі не взяла, незважаючи на те, що догляд за судноплавними шляхами судноплавних рік є прямими функціями Міністерства інфраструктури, «НІБУЛОН» був змушений самостійно, за власний кошт, власні інвестиції розпочати виконання цих робіт. Тому наша компанія реалізує лише перший етап вказаного проекту, що передбачає днопоглиблення на відрізку від Миколаєва до Нової Одеси до глибини 2,4 м та від Нової Одеси до Вознесенська – 2,3 м. Це дозволило нам скоротити обсяги донного ґрунту у 10 разів (зі 1,187 млн до 180 тис. куб. м) та тим самим зменшити вплив на довкілля, адже кількість берегових відвалів зменшилася з 18 до 10! На суднобудівно-судноремонтному заводі «НІБУЛОН» сьогодні вже збудовані та продовжують будуватися судна, призначені для експлуатації на Південному Бузі», – зазначила Алла Ізмєстьєва.

В гармонії з природою

Ще одна проблема, яку вирішує днопоглиблення, – браконьєрський лов. Вся річка була перегороджена десятками кілометрів сіток. Судна компанії з кожним проходом зривають ці сітки, тому ставити їх стало безглуздо. Браконьєри, звичайно, обурюються, зате всі інші мешканці задоволені. Вони знають і про те, що незабаром компанія займеться зарибленням Південного Бугу.

«Реалізація нашого проекту передбачає і компенсаційну складову, - додає Алла Ізмєстьєва. - Зараз роботи проводяться у супроводі екологічного моніторингу, після чого буде винесено кінцевий вердикт щодо оцінки наслідків, завданих довкіллю. У рамках компенсаційних заходів ми проведемо зариблення водойм. Отже, для звичайних, легальних рибалок риби з'явиться куди більше».

Миколаївська активістка Антоніна Галкіна, яка відвідала захід, вважає, що днопоглиблення на Південному Бузі проводити не потрібно, адже за кілька останніх десятиліть відбулася зміна клімату і різко зменшилася кількість води, що потрапляє в нижню течію Південного Бугу. Підвищення рівня Олександрівського водосховища призводить до того, що в низовини річки води надходить ще менше. Це, на її думку, і є головною причиною обміління річки, перетворення її в болото і засолення.

Втім, з нею не погоджуються фахівці. Наприклад, про можливість засолення Південного Бугу можна було б гіпотетично говорити, якби йшлося про днопоглиблення до відмітки більше 3 м. Однак у цьому випадку компанія всього лише підчищає річку до глибини 2,4 м, при проектних глибинах 2,9 м. Отже, питання щодо нібито засолення неактуальне.

З початку проведення днопоглиблювальних робіт за 36 показниками погіршення не виявлено. Усе зроблено згідно з чинним законодавством. Виконання цих робіт може тільки позитивно сприяти тому, що річка розчищається», – начальник Південно-Бузького басейнового управління водних ресурсів Сергій Письменний.

«З 2007 року середня літня температура збільшилася на 5 градусів, що призвело до зменшення водності річки. Особливо катастрофічним для Південного Бугу став минулий рік. Така ситуація є аномальною, але цього року таких явищ вже не спостерігається. Наша лабораторія проводить моніторинг якості вод Південного Бугу протягом тридцяти років. І з початку проведення днопоглиблювальних робіт за 36 показниками погіршення не виявлено. Усе зроблено згідно з чинним законодавством. Виконання цих робіт може тільки позитивно сприяти тому, що річка розчищається», – спростував припущення активістки начальник Південно-Бузького басейнового управління водних ресурсів Сергій Письменний.

Ми всі позитивно ставимося до роботи компанії «НІБУЛОН», адже це нові робочі місця. 25 років на річку ніхто не звертав уваги. Минулого року до неї неможливо було підійти, який стояв сморід, і тина плавала, глибина – по пояс. А зараз все почистили, обіцяють зробити нам зону відпочинку. І незабаром увесь Вознесенський район буде приїжджати сюди на відпочинок!

Яскрава ілюстрація слів експерта – місцеві жителі, які сьогодні відпочивають біля річки, навпроти термінала. Ось у воді з двома дітлахами приємна усміхнена жінка. Це Любов Олександрівна разом з маленькими онуками, які приїхали до неї на відпочинок з Одеси: «Ми всі позитивно ставимося до роботи компанії «НІБУЛОН»,адже це нові робочі місця. 25 років на річку ніхто не звертав уваги. Минулого року неможливо було підійти, який стояв сморід, і тина плавала, глибина – по пояс. А зараз все почистили, обіцяють зробити нам зону відпочинку і скоро весь Вознесенський район буде приїжджати сюди на відпочинок!»

Поряд на пасовищі дід Льоня пасе овець. Те, що річку розчистили, йому подобається: «30 років річку ніхто не чистив. Болота по шию, а риби нема. А тепер все буде краще!»

І дійсно, як зазначила голова Миколаївської облради Вікторія Москаленко, найкращий показник безпеки і екологічності підприємства – чудове латаття, що сьогодні росте біля берега. В екобезпечності проведених робіт переконує ще один такий випадок. Так, ще на початку будівництва, прямо навпроти майданчика, біля правого берега річки оселилася зграя диких лебедів, яких не лякали ні шум копрів, ні гуркіт екскаватора, ні робота земснаряду. Головне, лебеді знайшли собі в річці прожиток, що дозволило їм нормально перезимувати, замість того, щоб відлітати в теплі краї. А отже, їхня кормова база не порушена.

Честь і хвала «НІБУЛОНу», що нарешті підуть Південним Бугом судна, буксири, річка оживе, з’явиться риба. - Бузький сільський голова Олександр Кучер.

«Я виріс на цій річці, все моє дитинство пройшло тут, - розповідає Бузький сільський голова Олександр Кучер. – І мені боляче дивитися, як річка перетворюється на болото. Честь і хвала «НІБУЛОНу», що нарешті підуть Південним Бугом судна, буксири, річка оживе, з’явиться риба. Коли Олексій Опанасович показував мені проект цього об’єкта, чесно кажучи, важко вірилося, і сьогодні, коли всі перепони на шляху компанії «НІБУЛОН» подолано, це здається казкою. Щосуботи ми збиралися на наради та бачили як росте це підприємство. За цим підприємство стоїть багато людей, це підприємство державного масштабу, яке буде працювати на всю північ Миколаївської області».

Разом з громадою

Компанія «НІБУЛОН» провела громадські слухання у кожній сільраді, представники компанії брали участь у низці зустрічей, де громадськість була детально поінформована про плани реалізації проекту: «У громадськості до нас було багато пропозицій, і ми їх всі враховували і обов’язково виконаємо. Так наприклад тут, у Прибужанівській с/р, до нас звернулися з проханням провести рекультивацію та зробити зону відпочинку. В інших сільрадах нас просили розчистити берегові причали, човнові станції, засіяти на відвалі пасовища,» - зазначає Алла Ізмєстьєва.

«НІБУЛОН» - це соціально відповідальна компанія. У тих місцях, де будуються нові об’єкти, «НІБУЛОН» завжди співпрацює і допомагає місцевій громаді.

За словами Олександра Кучера, для Бузької сільради прихід такого інвестора – це сплата податків, це нові робочі місця: «Підприємство ще не почало працювати, а ми вже отримали півмільйона коштів на розвиток соціальної інфраструктури. Тепер ми впевнені, що зможемо утримувати наш дитячий садочок, нашу амбулаторію, наше комунальне підприємство, будемо розвивати інфраструктуру разом. Це підприємство серйозне, яке працює не лише на свій прибуток, а й на громаду наших сіл!

І зараз ставити перепони тому, хто за власний кошт виконує те, що повинна робити держава, а саме: забезпечення водного транспортного шляху, одного з найдешевших, як ми пам’ятаємо ще зі школи, заважати працювати такому підприємству - це антидержавно, - голова м. Вознесенcьк Віталій Луков.

 «Громада нашого міста щотижня дізнається якісь новинки з планів компанії «НІБУЛОН», - підкреслює голова м. Вознесеснськ Віталій Луков. - Як тільки запрацює річковий транспортний шлях, у м. Вознесенська з’явиться надія на відновлення пасажирського водного зв’язку з м. Миколаєвом. Це прекрасний туристичний маршрут та транспортний маршрут, великі можливості для місцевих жителів. У планах компанії також освітлення цього водного шляху, створення велодоріжки, багато соціальних проектів, що є цілком нормальним для такого потужного відповідального бізнесу як «НІБУЛОН». Економіка є базою розвитку будь-якої території. Тільки потім можна говорити про розвиток соціальної інфраструктури, коли працює в регіоні потужний економічний об’єкт. І зараз ставити перепони тому, хто за власний кошт виконує те, що повинна робити держава, а саме: забезпечення водного транспортного шляху, одного з найдешевших, як ми пам’ятаємо ще зі школи, заважати працювати такому підприємству - це антидержавно. З такою ворожнечею ми маємо боротися, адже зовнішні вороги менш страшні, ніж такі внутрішні «доброзичливці».

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.