«НІБУЛОН» не програвав суд «Преступности.НЕТ»

Ознайомившись із публікацією під заголовком «"НИБУЛОН" дважды проиграл суд изданию "Преступности.НЕТ"», компанія «НІБУЛОН» вважає за необхідне звернути увагу читачів на деякі аспекти цієї справи.

Розміщена інформація є необ’єктивною, такою, що не відповідає дійсності, і, м’яко кажучи, некоректною стосовно товариства та його фахівців, зокрема, в галузі права, а отже, завдає шкоди діловій репутації ТОВ СП «НІБУЛОН» і вводить в оману читачів.

Річ у тім, що відповідно до чинного законодавства України у разі поширення оскарженої інформації в мережі Інтернет, належним відповідачем є автор відповідного інформаційного матеріалу та власник веб-сайту. Якщо недостовірна інформація, що порочить ділову репутацію, розміщена в мережі Інтернет на інформаційному ресурсі, зареєстрованому в установленому законом порядку як ЗМІ, то при розгляді відповідних позовів судам слід керуватися нормами, що регулюють діяльність ЗМІ.

Зокрема, за статтею 33 Закону України №74/95-ВР, юридичні особи мають право вимагати від інформаційного агентства спростування розповсюджених про них відомостей, що не відповідають дійсності. Спростування здійснюється інформаційним агентством, яке розповсюдило таку інформацію, а інформація, що не відповідає дійсності, має бути спростована як інформаційним агентством, так і розповсюджувачем цієї інформації.

Тому 9 вересня 2016 року наша компанія звернулася до суду з позовною заявою до ТОВ «Інформаційне агентство Українська Медіа Група» (власника веб-сайту «Преступности.НЕТ») про визнання недостовірною, негативною та такою, що принижує ділову репутацію ТОВ СП «НІБУЛОН», інформацію, яка була поширена в мережі Інтернет на веб-сайті «Преступности.НЕТ» в блозі Музи Махової  під заголовком «Варварское уничтожение прибрежной зоны в Вознесенске», а також про зобов’язання спростувати цю інформацію. Ми клопотали перед судом про залучення Музи Махової до участі у справі як третьої особи на стороні відповідача – ТОВ «Інформаційне агентство Українська Медіа Група». Проте господарський суд Миколаївської області відмовив товариству в задоволенні вищевказаного клопотання.

Зауважимо, що звернення товариства до господарського суду з позовом до ТОВ «Інформаційне агентство Українська Медіа Група» аж ніяк не означає відсутність у нашої компанії наміру звернутися до суду з позовом і до Музи Махової. До того ж, законодавством не визначена пріоритетність або певна черговість пред’явлення позовів до відповідачів. Саме тому ТОВ СП «НІБУЛОН» як позивачу за принципом диспозитивності в судочинстві належить право вільно обирати спосіб захисту порушеного свого немайнового права і на власний розсуд визначати відповідача за своїми вимогами.

3 листопада 2016 року господарський суд Миколаївської області припинив провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 80 ГПК України «у зв’язку з тим, що цей спір не підлягає розгляду в господарських судах України». Іншими словами, місцевий господарський суд не встановлював обставини справи, причини виникнення спору, не досліджував і не надавав оцінки доказам тощо. Тобто не прийняв рішення по суті позовних вимог ТОВ СП «НІБУЛОН». Зокрема, суд не відмовив товариству в задоволенні його позову, а лише дійшов висновку про відсутність у господарського суду повноважень для розгляду справи за позовом ТОВ СП «НІБУЛОН».

Товариство, не погодившись з такою ухвалою господарського суду Миколаївської області, оскаржило її в апеляційному порядку.

30 листопада 2016 року Одеський апеляційний господарський суд, визначивши, що суд першої інстанції помилково припинив провадження у справі у зв’язку з тим, що нібито спір не підлягає вирішенню в господарських судах України, задовольнив апеляційну скаргу ТОВ СП «НІБУЛОН», скасував оскаржену товариством ухвалу місцевого господарського суду та направив справу на розгляд до господарського суду Миколаївської області.

Отже, за наведених обставин, використовуючи термінологію автора публікації, ТОВ СП «НІБУЛОН» у першому випадку не тільки не програло, а й навіть одержало першу проміжну процесуальну перемогу в судовій справі про захист своєї ділової репутації.

Однак 21 лютого 2017 року господарський суд Миколаївської області вдруге своєю ухвалою припинив провадження у справі на тій же підставі, що і в перший раз, а саме: у зв’язку з тим, що цей спір не підлягає розгляду в господарських судах України.  Тобто знову місцевий господарський суд не відмовив товариству в задоволенні його позову, а вдруге заявив про відсутність у нього (суду) повноважень для розгляду справи за позовом ТОВ СП «НІБУЛОН».

У цій ситуації варто звернути увагу на ще один аспект. За 25 років своєї діяльності ми звикли до прискіпливої уваги до нашої компанії. Тому ми не тільки на постійній основі оприлюднюємо інформацію про нашу діяльність на власній інтернет-сторінці, але й надаємо можливість представникам громадськості та ЗМІ безпосередньо відвідувати наші виробничі об’єкти та ознайомлюватися або ж процесом будівництва, або ж із роботою того чи іншого виробничого об’єкта компанії. Варто зазначити, що навряд чи в Україні знайдеться компанія, так детально та регулярно висвітлює кожен етап, аспект, наприклад, будівництва свого елеватора, судна чи ін.

Якщо ж виникають якісь питання або поширюється недостовірна інформація в ЗМІ, ми надаємо додаткову можливість усім зацікавленим особам відвідати той чи інший об’єкт компанії. Так було і після розповсюдження неправдивої інформації Музою Маховою на сторінці «Преступности.НЕТ». Ми не тільки розмістили спростування цієї інформації (частково це спростування, дійсно, було розміщене на сайті «Преступности.НЕТ»), але й запросили всіх потенційно зацікавлених осіб у складі робочої групи з представників Миколаївської облради, районних та сільських рад, профільних державних органів і громадськості 12 липня 2016 року відвідати філію «Вознесенська» (Миколаївська обл.) та безпосередньо ознайомитися з ходом виконання компанією днопоглиблювальних робіт на річці Південний Буг. Але ані Муза Махова, яка так «переймається» захистом екології регіону, ані представники редакції «Преступности.НЕТ» не взяли участь у цьому заході.

І хоча керівництво компанії – власника сайту «Преступности.НЕТ» – фактично визнало своєю помилкою те, що редакція розмістила неперевірену та недостовірну інформацію про компанію «НІБУЛОН», ми продовжимо відстоювати свої права в суді.

Усі права захищені © 2023 ТОВ СП «НІБУЛОН»

ТОВ СП «НІБУЛОН» володіє авторськими правами на матеріали (тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, скріншоти, скан-копії, відео, аудіо тощо), які розміщені на вебсторінках його вебсайту (nibulon.com), якщо не зазначено інше.
Під час використання матеріалів, розміщених на вебсторінках вебсайту ТОВ СП «НІБУЛОН» (nibulon.com), обов`язковим є зазначення прямого відкритого для пошукових систем гіперпосилання безпосередньо на nibulon.com. Посилання має бути розміщене незалежно від повного чи часткового використання матеріалів.