Годуємо світ разом: Історія співпраці «Ніколь» з Херсонщини та «НІБУЛОНу» під час війни  

Війна суттєво ускладнила експорт українського зерна та вплинула на продовольчу ситуацію у світі. Через потенційну нестачу 50 млн тонн сільськогосподарської продукції, яка до 2022 року розходилися з України світом, підвищилися ціни на продукти, що зумовило дефіцит харчів у багатьох країнах і, як наслідок, поширення голоду. З іншого боку, ускладнення експорту поставило під загрозу існування фермерських господарств в Україні, які втратили можливість реалізовувати свою продукцію. 

Аби «НІБУЛОН» продовжував забезпечувати трансфер продукції агровиробництва від 4500 фермерських господарств з України до 75 країн світу, Проєкт USAID «Економічна підтримка України» сприяв розвитку альтернативних каналів експорту. Це дозволило компанії працювати, платити людям зарплату, а також закуповувати зерно у фермерських господарств, залежних від роботи зернової інфраструктури «НІБУЛОНу».  

Одне з таких підприємств – фермерське господарство «Ніколь», розташоване у селі Нововоронцовка Херсонської області. Підприємство засноване у 2002 році і вже більше 20 років  спеціалізується на вирощуванні зернових та олійних культур. 

«Наша співпраця з «НІБУЛОНом» розпочалась у 2013 році з філії «Козацька», – розповідає директор фермерського господарства «Ніколь» Галина Миколаївна Бабенко.  

Славетний перевантажувальний термінал філії «Козацька», жахливі кадри підтоплення якого внаслідок підриву Каховської ГЕС вразили світ, до війни мав потужності одночасного зберігання 92 тис. тонн. Його будівництво стало першим етапом реалізації інвестиційного проєкту «НІБУЛОНу», спрямованого на відродження Дніпра та Південного Бугу як судноплавних транспортних артерій України, на Херсонщині.  Сюди до початку війни та відкриття філії «Зеленодольська» агропідприємство «Ніколь», у розпорядженні якого було 3100 га орендованої землі, постачало 100% продукції зернових, зокрема пшеницю та ячмінь. 

З окупацією Херсонської області та замінуванням полів виробничий і логістичний процес були заблоковані. На власних складах «Ніколь» зберігало тисячі тонн збіжжя попереднього врожаю, але через зупинку роботи філії «НІБУЛОНу» жоден кілограм не міг бути вивезений. Ця складна ситуація на межі виживання поставила під загрозу існування самого підприємства, забезпечення співробітників, а також достаток сімей, у яких «Ніколь» орендує паї. Тому поновлення в липні 2023 року роботи  філії «Зеленодольська», що розташована у Дніпропетровській області в безпосередній близькості до виробничих потужностей «Ніколь», мало визначальне значення для підприємства. Для кожного регіонального фермера відновлення діяльності термінала – це можливість заробітку, оплати праці своїм працівникам, сплати податків та планування подальшого виробничого процесу.   

«Для нашого регіону «НІБУЛОН» – найнадійніший партнер, і за багато років ми звикли до налагодженого механізму співпраці, – зазначає Галина Бабенко. – Тож поновлення роботи філії «Зеленодольська» влітку 2023 року дало можливість відновити логістичний процес та повернути життєздатність підприємства».  

Спочатку господарство «Ніколь» вивезло «НІБУЛОНу» врожай 2021 року, який вдалось зберегти. Врожай озимих 2022 року через заміновані поля «Ніколь» не змогло зібрати, була зірвана й посівна кампанія. Галина Миколаївна підкреслює, що процес розмінування складний і потребує значних ресурсів та часу, тож минулої осені господарство змогло посіяти озимі лише на частині розмінованих полів. «Очікуємо гарного врожаю влітку 2024-го і, звичайно, продовження співпраці з філією «Зеленодольська», – зазначає директор «Ніколь».   

Продовжувати вивозити зерно на експорт за умов блокування річкової навігації, внаслідок чого припинили відвантажувати на воду 9 із 14 річкових терміналів «НІБУЛОНу» (решта – знищені або тимчасово окуповані), вдається за рахунок переорієнтації з водного транспортування на перевезення автошляхами та залізницею. Це альтернативне рішення допоміг втілити в життя Проєкт USAID «Економічна підтримка України». Спеціально для «НІБУЛОНу» Проєкт USAID закупив 50 сучасних вагонів-хоперів. Кожен із них може перевозити до 70 тонн зерна. Зараз цими вагонами зерно із заблокованих річкових терміналів «НІБУЛОН» вивозить залізницею до портів Дунаю, потім перевантажує на баржі і везе до 25 країн світу.  

«Завдяки допомозі від Проєкту USAID у 2023 році ми поновили закупівлі агропродукції та продовжуємо співпрацювати більш ніж з 2600 фермерами, що дало нам змогу експортувати протягом календарного року 3 млн тонн зерна через порти Дунаю та глибоководні порти Одеси. Возити зерно винятково автомобілями дуже дорого. Поєднання авто та залізничного транспорту дозволяє нам оптимізувати логістичні витрати та пропонувати фермерам закупівельні ціни, які забезпечують прибутковість їхнього виробництва. В іншому випадку нам довелося б припинити закупівлю зерна, закрити річкові термінали, а це понад 500 робочих місць», – зазначає Михайло Різак, директор із взаємодії з органами влади компанії «НІБУЛОН». 

Попри складні умови роботи й регулярні обстріли з боку ворога, фермерське господарство «Ніколь» з оптимізмом дивиться у майбутнє. «Ми відчуваємо міжнародну підтримку. У нас родюча земля, віддані своїй справі люди та надійний професійний партнер «НІБУЛОН», – підсумовує Галина Бабенко.   

Допомога агровиробникам та інфраструктурним компаніям є частиною Ініціативи стійкості сільського господарства в Україні, яку реалізовує Агентство США з міжнародного розвитку. Вона спрямована на те, щоб допомогти Україні збільшити потенціал для виробництва, зберігання, транспортування та експорту зерна.   

Історію співпраці «НІБУЛОНу» та власника й керівника фермерського господарства «Сироти» з Кіровоградщини Олександра Ковальчука читайте за посиланням.

Будьте в курсі всіх новин!

Щотижня ви отримуватимете наші новини у форматі дайджесту  

[pwf_filter id="8699"]

Оформити заявку

Стати постачальником

Стати пайовиком

Замовити послугу

Кращий роботодавець року в номінації «Соціально відповідальний роботодавець»
Видана

Міністерство Соціальної Політики України Державна Служба Зайнятості (Центральний Апарат) Миколаївський Обласний Центр Зайнятості

Сертифікація

ISO 14001:2015

Рік

2017, 2019

Андрій Вадатурський

CEO

Андрій Вадатурський став генеральним директором «НІБУЛОНу» після понад 15 років роботи в компанії — в липні 2022 року.

Він прийняв цю посаду після трагічної загибелі свого батька та засновника «НІБУЛОНу» Олексія Вадатурського разом із матір’ю Раїсою Вадатурською під час російського ракетного удару по їхньому дому в Миколаєві.

З 2014 до 2019 рік був народним депутатом України від одномандатного округу в Миколаївській області та членом Комітету з питань аграрної політики. У 2017 році створив і очолив велику міжпартійну групу, яка виступала за розвиток українських річок як транспортного засобу.  

Має ступінь магістра електротехніки Українського державного морського технічного університету та ступінь магістра економіки промисловості Лондонської школи економіки. У 2009 році за вагомий внесок у розвиток агропромислового комплексу України був нагороджений Президентом України, йому присвоєно звання «Заслужений працівник сільського господарства».

Одружений, має трьох дітей.

Відправити резюме