Годуємо світ разом: Історія співпраці «ТзДВ ім. Т.Г.Шевченка» з Миколаївщини та «НІБУЛОНу» під час війни  

За оцінками експертів, у минулому році завдяки аграріям та бізнесу Україні вдалося збільшити ВВП більш ніж на 5% і залишитися ключовим постачальником на світових ринках зерна та соняшникової олії, займаючи понад 10% ринку.

Частка малих та середніх агровиробників у загальному виробництві зернових та олійних культур в Україні є найбільшою. Класичним представником такого бізнесу є наш герой, господар зі стажем Віктор Середа, директор ТзДВ ім. Т. Г. Шевченка, що на Миколаївщині.  

Господарство, яке він очолює, має славну і давню, майже 100-річну історію. Засноване у 1929 році як колгосп ім. Шевченка, воно змінювало форми власності, але ім’я Кобзаря у назві залишалось незмінним.  

Зараз господарство Віктора Середи – це приблизно 2000 га землі, яку обслуговує колектив із 50 працівників. 60% посівних площ пан Середа традиційно віддає під зернові, також вирощують – ріпак, соняшник, гречка та льон для сівозміни.  

«Не секрет, що для аграріїв якість роботи, життя та добробуту залежать від урожаю та можливості реалізовувати зерно. Якщо маємо гарні показники, то можемо виплачувати податки, забезпечувати гідну зарплату людям, інвестувати в гарні добрива та хорошу техніку, – ділиться думками пан Середа. – На жаль, війна зробила своє чорне діло і сільгоспвиробникам зараз дуже важко: зросли ціни на добрива, паливо, ціна ж на зерно знизилась. Прибуток не перекриває затрати на вирощування зерна. Дуже сильно відчуваємо, як не вистачає робочих рук, адже багато чоловіків пішли до лав ЗСУ. Потроху жінки починають успішно опановувати чоловічі професії, наприклад, сідають за кермо трактора».  

Керівник згадує, що коли почалась війна, господарство мало запаси зерна, яке планувало продати. Однак на той момент не встигли реалізувати за вигідною для себе ціною. До того ж ячмінь тоді ніхто не брав. Вихід із ситуації знайшли: господарство має власні склади для зберігання, тому тоді вирішили притримати зерно до кращих часів.  

Зрештою реалізували запаси «НІБУЛОНу» – давньому партнеру, з яким господарство співпрацює вже понад 30 років.  

«Із самого початку наших відносин відвантажували зерно на Перевантажувальний термінал, – згадує минулі часи директор. – Після того як поруч побудували філію «Новоодеська», почали, звісно, здавати збіжжя туди, адже розташована вона зовсім близько – всього лише у 500 м». 
І одразу зізнається: «Скажу чесно, поряд є елеватори й інших компаній, проте ми завжди обирали «НІБУЛОН» через взаємовигідну цінову політику та прозорі відносини, які цінуємо чи не найвище».   

Цінує та дорожить довготривалими стосунками і «НІБУЛОН», пропонуючи виробникам сільгосппродукції вигідні закупівельні ціни. А підтримувати належний рівень цін в умовах відсутньої річкової навігації та заблокованого Миколаївського портового вузла допомагають міжнародні партнери.  

Так, проєкт USAID «Економічна підтримка України» у 2023 році закупив і передав «НІБУЛОНу» 50 сучасних вагонів-хоперів із здатністю перевозити 70 тонн зерна кожен, а вже у 2024 – 13 причепів-зерновозів. Це дає змогу компанії оптимізувати економіку транспортування зерна й утримувати ціну для фермерів на належному рівні. Вигоду демонструють цифри: вартість перевезення збіжжя власними вагонами до портів Дунаю на 36% менша за використання послуг зовнішніх операторів, а власним автотранспортом – на 20%.

Водночас на думку Михайла Різака, директора із взаємодії з органами влади «НІБУЛОНу», побудована компанією у воєнний період логістика Дунаєм може працювати ще ефективніше. 

«Зараз Бессарабія є дорожчою в плані залізниці й доставки автотранспортом у порівнянні з глибоководними портами. Це додаткові 250 км автошляхів і 200 км залізниці від глибоководних портів Великої Одеси, що робить порти річки Дунай не менше ніж на 5 доларів на тонну дорожче за глибоководні порти станом на травень 2023 року, – зазначає експерт. – Зменшити ці витрати, що позитивно вплине на рівень закупівельних цін для фермерів, можна за рахунок кількох чинників.  
По-перше, за рахунок введення спеціального тарифу на перевезення від «Укрзалізниці» (умовна 1 грн з Чорноморська до Дунаю і назад у ланцюгу доставки), що підтримає конкурентність портів Дунаю в порівнянні із глибоководним портами Великої Одеси.  

По-друге, завдяки допомозі донорів у наданні вагонів і причепів для річкових портів Дніпра та Південного Бугу, що дасть змогу зменшити вартість логістики під час перевезення збіжжя від заблокованих річкових терміналів до найближчої залізничної станції і далі залізницею до Дунаю. У випадку «НІБУЛОНу» це додаткові 250 вагонів та 80 причепів для 9 заблокованих річкових портів компанії».

Зазначимо, що від серпня 2023 року, коли «НІБУЛОН» отримав перші вагони-хопери, ними уже перевезено майже 73 000 тонн українського зерна для забезпечення світової продовольчої безпеки. Очікується, що один причеп напрацьовуватиме до 140 тисяч тонно-кілометрів на місяць. 

З великою вдячністю до партнерів та надією на подальшу співпрацю продовжуємо годувати світ разом!  

Будьте в курсі всіх новин!

Щотижня ви отримуватимете наші новини у форматі дайджесту  

[pwf_filter id="8699"]

Оформити заявку

Стати постачальником

Стати пайовиком

Замовити послугу

Кращий роботодавець року в номінації «Соціально відповідальний роботодавець»
Видана

Міністерство Соціальної Політики України Державна Служба Зайнятості (Центральний Апарат) Миколаївський Обласний Центр Зайнятості

Сертифікація

ISO 14001:2015

Рік

2017, 2019

Андрій Вадатурський

CEO

Андрій Вадатурський став генеральним директором «НІБУЛОНу» після понад 15 років роботи в компанії — в липні 2022 року.

Він прийняв цю посаду після трагічної загибелі свого батька та засновника «НІБУЛОНу» Олексія Вадатурського разом із матір’ю Раїсою Вадатурською під час російського ракетного удару по їхньому дому в Миколаєві.

З 2014 до 2019 рік був народним депутатом України від одномандатного округу в Миколаївській області та членом Комітету з питань аграрної політики. У 2017 році створив і очолив велику міжпартійну групу, яка виступала за розвиток українських річок як транспортного засобу.  

Має ступінь магістра електротехніки Українського державного морського технічного університету та ступінь магістра економіки промисловості Лондонської школи економіки. У 2009 році за вагомий внесок у розвиток агропромислового комплексу України був нагороджений Президентом України, йому присвоєно звання «Заслужений працівник сільського господарства».

Одружений, має трьох дітей.

Відправити резюме